سوئیچ های سیسکو (Cisco Switches)

 

شرکت سیسکو بزرگترین و معروف ترین شرکت تولیدکننده تجهیزات شبکه و ارتباطات در دنیاست.

فعالیت اصلی شرکت سیسکو طراحی، تولید و فروش سخت افزارهای شبکه، تجهیزات ارتباطاتی و ارتباطات راه دور و دیگر خدمات و محصولات تک در این زمینه است. سیسکو معمولا تجهیزات تولیدی خود را با سه نام تجاری سیسکو، لینکسیس و ساینتیفیک به فروش می‌رساند.

شرکت سیسکو همواره به ساخت و فروش تجهیزات شبکه با کیفیت و دوام بالا مشهور است. این مساله در سوئیچ های سیسکو نیز به وضوح دیده می شود. این سوئیچ ها، به دلیل کیفیت ساخت بالا و قدرت مناسبی که دارند،توانسته طرفدارهای سرسختی برای خرید در بازار جهانی تجهیزات شبکه جذب کند. سیسکو با تولیدات قدرتمند خود به جرات می توان گفت که 90 درصد بازار سوئیچ را در اختیار دارد.

 با توجه به نوع و گستردگی شبکه‌ای که از آن استفاده می‌کنید می‌توانید از بین سوئیچ های سیسکو در رده‌های مختلف استفاده کنید. به طور کلی سوئیچ های سیسکو در سه دسته اصلی Core و Distribution و Access ارایه می‌شوند.

انواع سوئیچ های سیسکو

سوئیچ های سیسکو انواع مختلفی دارند و برای کاربردهای متفاوتی طراحی شده‌اند. مثلا سوئیچ های کاتالیست برای شبکه های محلی و سوییچ های Nexus برای دیتاسنترها. سیسکو سوئیچ های Catalyst خود را هواره با قابلیت‌های جدید، کارایی بیشتر، Density بیشتر و قیمت کمتر به بازار عرضه می‌کند.

سوئیچ های سیسکو با ویژگی‌هایی چون کارایی بالا، امنیت، دسترس‌پذیر و قابل توسعه بودن، سوییچ های پرفروش بازار هستند. سوئیچ های سیسکو به دو دسته تقسیم می‌شوند:

سوئیچ با پیکربندی ثابت

معادل سوئیچ با پیکربندی ثابت، fixed configuration switches است که برای راحتی، سوئیچ fixed گفته می‌شود.

سوییچ های fixed سوییچ های پرطرفدار در بازار هستند. انواع سوئیچ ها در دسته فیکس، با داشتن تعداد پورت ثابت مثلا ۸ پورت، ۱۶ پورت و ۲۴ پورت و … در انواع شبکه ها قابل استفاده هستند.

برخی از انواع سوئیچ سیسکو با پیکربندی ثابت عبارتند از:

  1. Cisco Catalyst 2960 Series
  2. Cisco Catalyst 3560 Series
  3. Cisco Catalyst 3850 Series
  4. Cisco Catalyst 4900 Series
  5. Cisco Catalyst 9200 Series
  6. Cisco Catalyst 9300 Series

سوئیچ ماژولار سیسکو

سوئیچ ماژولار با افزودن ماژول امکان افزودن تعداد پورت سوئیچ وجود دارد بنابراین برای توسعه و ارتقای شبکه کاربرد دارند اما گران‌تر از سوییچ ثابت هستند و استفاده از آنها بییشتر در شبکه‌های سازمانی و انترپرایزها و دیتاسنترها است.

سیسکو سوئیچ های ماژولار Catalyst و Nexus کارایی مقیاس پذیر، انعطاف پذیری در پیکربندی و توسعه پذیری بسیار بالا برایتان فراهم می‌کنند. انواع این سوییچ ها عبارتند از:

  1. Cisco Catalyst 4500 Series
  2. Cisco Catalyst 6500 Series
  3. Cisco Nexus 7000 Series
  4. Cisco Nexus 9000 Series